Kurzy Filmarina

Už niekoľko rokov sa venujeme tvorbe konceptov a nakrúcaniu reklamných spotov pre najväčšie reklamné agentúry na Slovensku. Skúsenosti máme tiež v oblasti nakrúcania hraných diel, dokumentárnych filmov a hudobných videoklipov. Naše práce môžeš vídavať v TV, na sociálnych siatiach, či weboch rôznych veľkých firiem. Je to prirodzené, ak filmárčine zasvätíš život – hlavné je si z úspechov neuletieť! A tak sa vždy snažíme pristupovať ku každej výzve s pokorou, plnou vážnosťou a zodpovedne. Projekt Filmarina je náš ďalší prirodzený krok vpred, pretože aj vzdelávanie dostupné pre širokú verejnosť je jednou z ciest, ako šíriť povedomie o kameramanskom remesle. Aj takto sa dá prispieť k zvyšovaniu kvality audiovizuálnych diel na Slovensku

Mgr. et Mgr. art. Daniel Kontuľ

Človek sa učí celý život – od roku 2009, kedy som nastúpil na prvú vysokú školu, sa neustále ocitám na pľaci alebo v škole. Medzitým som vyštudoval aj druhú vysokú školu (kameramanskú tvorbu na VŠMU) a ako kameramanovi mi robí rovnakú radosť nie len vykonávanie tohto skvelého remesla, ale aj pomoc napredovať iným. Na vlastnej koži som si mal možnosť vyskúšať snáď všetky formy vzdelávania. Z mojich začiatkov si presne pamätám, aké je to čítať si nezáživné skriptá, pričom v praxi využiješ sotva desatinu z nich. Viem aj čo obnáša učiť sa napr. z Youtube – na webe nie je všetko a nie všetko z webu je pravdivé. Jediná forma, ktorá ma naozaj vedomostne „vystrelila“, bola mentoring – komunikácia a praktické cvičenia s človekom s vedomosťami a skúsenosťami. Aj preto som sa rozhodol založiť projekt Filmarina – kameramanské kurzy, pri ktorých zapojíš všetkých 5 zmyslov a ako mentora ma môžeš konfrontovať s čímkoľvek, čo ťa z oblasti kamery zaujíma.

Viktor Kríž

Skončením Strednej školy v odbore Grafik digitálnych médií, som získal základy práce s grafickými programami. Moje kroky ďalej viedli do kolektívu prvej študentskej televízie Mc2, kde som získané vedomosti zo školy pretavil do praxe. Vyskúšal som si rôzne umelecké pracovné pozície, no zo všetkých ma popri vyštudovanej grafike, najviac oslovila práve kameramanská tvorba. Keď nastal čas, sa zase pohnúť vpred, začal som pracovať v rôznych produkčných a grafických firmách, ktoré mi, či už v kamere, alebo grafike, priniesli veľa nových skúseností – napr. natáčanie TV spotov, reklám, live prenosov, eventových videí, či krátkometrážnych filmov. Momentálne fungujem ako freelancer pre viacero firiem a zároveň som už viac ako rok pod drobnohľadom kolegu Daniela Kontuľa, s ktorým (okrem nakrúcania) riešime aj tento fajnový projekt – Filmarina.